موتور های الکتریکی AC

سلام موضوعی که امروز براتون اماده کردم معرفی موتور های الکتریکی AC هست که امیدوارم ازش لذت ببرید .موتور الکتریکی نوعی ماشین است که الکتریسته را به نیروی محرکه تبدیل میکند . اغلب موتور های الکتریکی دوّار هستند . اما موتور های خطی هم وجود دارند .

در یک موتور دوّار بخش متحرک چرخانه یا روتور و بخش ثابت و بخش ثابت ایستانه یا استاتور نامیده میشود . موتور شامل اهن رباهای الکتریکی است که روی یک قاب سیم پیچی شده است .

ارمیچر بخشی از موتور است که ولتاژ به ان اعمال میشود یا آن بخش از ژنراتور است که به ولتاژ در آن ایجاد میشود . موتور های الکتریکی به دو بخش AC وDC تقسیم میشوند .

 

موتور های الکتریکی AC

 

موتورهای القایی AC

موتور های القایی AC  عمومی ترین موتور هایی هستند که در سامانه های کنترل صنعتی و خانگی استفاده میشوند . طراحی ساده و مستحکم هزینه ی پایین و اتصال اسان امتیاز اصلی موتور های القایی AC هستند .

موتور های القایی AC عموما بر اساس تعداد پیچه های استاتور دسته بندی میشوند . وانواع مختلف موتور های AC  که موتور های القایی تک فاز و  موتور های القایی سه فاز هستند . در فروشگاه الکترونیک موجود و قابل خریداری هستند .

معمول ترین موتور تک فاز موجود در فروشگاه الکترونیک ، موتور تک فاز سنکرون جاکدار است . که اغلب در دستگاه هایی که گشتاور نیاز پایین دارند به کار میرود .

 

موتور های الکتریکی AC

 

راه اندازی این موتور های الکتریکی AC به سادگی با منبع تغذیه AC  قابل انجام است . طراحی و ساخت موتور های AC  نسبت به DC  ساده تر است . ولی کنترل سرعت و گشتاور این موتور مستلزم درک عمیق تر در طراحی این نوع موتور است .

در فروشگاه الکترونیک مشخصات موتورهای DC و AC مانند جنس فرم  و تعداد دور و توان قابل بررسی است .

در مقاله های اینده به بررسی  دقیق تر موتور های AC و DC خواهیم پرداخت. امیدوارم این مطلب مورد استفادتون قرار گرفته باشه .

 

موتور های الکتریکی AC

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل و شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید:
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
تعداد علاقه مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده اند: 3,594 نفر

سه × 5 =