پوستر مسابقات رباتیک آیندگان

اولین دوره مسابقات کشوری رباتیک تنکابن کاپ قرار است . با هدف ایجاد بستر مناسب برای ارتقای دانش فنی، مهارت و خلاقیت علاقه مندان ایرانی در سطح کشوری برگزارشود. این مسابقات توسط موسسه اموزش عالی آیندگان  در تاریخ  آبان/ 1398 در دو سطح دانش آموزی و دانشجویی و بصورت انفرادی و گروهی برگزار میشود.

 

همون طور که قبلا هم گفتیم مسابقات رباتیک لیگ تنکابن در سطح دانشجویی و دانش آموزی برگزار میشه .  و هر کدوم از این دسته ها پره از لیگ های جالب و هیجان انگیز که قراره کلی سوپرایزمون کنند.

 

لیگ های دانشجویی مسابقات کشوری رباتیک تنکابن کاپ

 

لیگ ربات های مسیریاب پیشرفته

در لیگ مسیریاب پیشرفته سعی شده است رباتی ساخته شود که بتواند به دنیای صنعت نزدیکتر باشد. این ربات در واقع نوعی ربات کاربردی درصنعت است. زمین این مسابقات محیط شبیه سازی شده ای از یک شهر است. در این شهر به رباتی احتیاج داریم که بتواند بسته ای را از مکانی به مکانی دیگر منتقل کند. مسیر مورد نیاز با خط بر روی زمین مشخص شده است. افراد کالای مورد نظر (که در این مسابقه پک باتری است) را بر روی ربات بار گذاری می کنند و ربات در انتهای مسیر باید این کالا را تخلیه می کند.

 

اولین دوره مسابقات کشوری رباتیک تنکابن کاپ

 

هدف اصلی این لیگ این است که بهترین ربات کالابر را انتخاب کنند. ربات مسیر یاب باید بروی یک سطح سفید که یک خط مشکی بر روی آن کشیده شده حرکت کند . و هر کجا خط مشکی می رود ربات هم برود .

در این میان ممکن است ، بریدگی های به عرض کوچک و یا مسیر های با زاوریه ۹۰ درجه وجود داشته باشد . که ربات باید این مسیر ها را هم تشخیص داده و به مسیر خود ادامه دهد.

نکاتی که باعث میشه از این لیگ حذف شید :

  •  روبات هایی که به زمین مسابقات آسیب برسانند از دور مسابقات حذف خواهند شد.
  • میانبر زدن مسیر مسابقه  

و کلی مورد دیگه که باعث میشه حذف شید. پس خیلی باید حواستون باشه و یادتون نره مقررات لیگ هارو دقیق بخونین  .

 

لیگ ربات های کنترلی بنزینی 

یکی از بهترین سرگرمیهای مفرح و جذاب مسابقات دریفت و فرمول می باشند . که در سطح جهانی هم طرفاران خودش رو داره. و ما انتظار داریم ، که درمسابقات رباتیک تنکابن هم از لیگ ربات های کنترلی استقبال زیادی بشه.

از مهم ترین موارد که باید حواستون باشه نکات مبوط به پیست مسابقه است. تا بتونید ماشینی رو طراحی کنید که با شرایط محیطی سازگار باشه.

پیست بدون شیب بوده و در مسیر پیچهایی با شعاع (R) حداقل ۱/۲ متری وجود دارد. طول یک دور پیست در حدود ۱۵ متر بوده و ماشین کنترلی باید بدون شارژ مجدد یا تعویض باتری امکان طی حداقل ۱۰ دور را داشته باشد.

 

اولین دوره مسابقات کشوری رباتیک تنکابن کاپ

 

لیگ ربات های کنترلی باطری

این لیگ تفاوت چندانی با لیگ قبلی ندارد و تنها موردی که لازم است به توجه کنید. طراحی ربات  به صورتی است که بجای بنزین با انرژی الکتریکی حرکت کند.

لیگ ربات های نمایشی

هدف از لیگ ربات های نمایشی پرورش روحیه ایده پردازی، خلاقیت و نوآوری، تقویت همکاری گروهی و همچنین سوق به اهداف اقتصاد دانش بنیان بوده.

تا با استفاده از آن بتوان منجر به کشف استعدادهای خلاق و تشویق مبتکران، دانش آموزان و دانشجویان فعال در زمینه رباتیک، اتوماسیون هوش مصنوعی ازیک سو و ازسوی دیگر جلب حمایت نهادها و صنعت کشور برای سرمایه گذاری در این زمینه باشد.

اهداف مسابقات روبات‎های نمایشی :
  •  ارتقاء دانش بومي در زمينه رباتيک و هوش مصنوعي در جهت ایفای نقش موثر در نظام نوآوری و فناوری کشور در حوزه­ی دانش­آموزی و دانشجویی
  •  بسط و ترویج نگاه خلاقانه و نوآورانه
  • فراهم ساختن بستر لازم براي عرضه ايده‌هاي جديد محققان و کمک به تجاري‌سازي آنها
  •  فراهم ساختن بستر لازم براي عرضه نيازهاي سازمان‌ها، شرکتها و صنايع و ارائه راهکار توسط محققان
  • بحث و تبادل نظر ميان دانشگاهيان، محققان و صنعتگران پيرامون زمينه‌هاي مستعد همکاري
  • افزایش انگیزه برای دانش‌آموزان و دانشجویان پرتوان و مستعد
  •  آشنایی دانش‎آموزان و دانشجویان با سایر فعالیت​‎های صورت گرفته در زمینه تحقیق و توسعه علم رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی
  • ایجاد جو نشاط و ترغیب دانشجویان به فعالیت های پژوهشی، تحقیقاتی و تیمی با الگوی پژوهش­های کاربردی و دانش بنیان

 

اولین دوره مسابقات کشوری رباتیک تنکابن کاپ

 

لیگ های دانش آموزی مسابقات کشوری رباتیک تنکابن کاپ

دراین بخش علاوه بر لیگ هایی که در بخش دانشجویی هم داشتیم لیگهای دیگری هم داریم که در ادامه براتون توضیح میدم .

لیگ ربات های مسیریاب ساده

 

اولین دوره مسابقات کشوری رباتیک تنکابن کاپ

ربات های نوریاب

ربات های نوریاب همونجور که از اسمشون معلومه قادرند به محلی که نور وجود داره حرکت کند. در حالت عادی این ربات به دور خودش خواهد چرخید. و به محض اینکه نور به ربات برسد به سمت نور حرکت میکند. چرخ های مورد استفاده برای این رباتها چرخهای ویژه ای هستند که معمولاً سازنده ربات قیمت زیادی بابت آن ها پرداخت می کند ولی در عوض قدرت مانور روبات و همچنین دقت حرکت آن فوق العاده زیاد است.

 

اولین دوره مسابقات کشوری رباتیک تنکابن کاپ

 

ربات های آتشنشان

لیگ آتش نشان با هدف آینده پژوهی ربات های هوشمند آتش خاموش کن وکنترل ربات برای کودکان و دانش آموزان طراحی شده است . در این لیگ دانش آموزان به کنترل و هدایت ربات ها در یک شهر طراحی شده می پردازند و با توجه به قوانین و مکان خانه های اتش گرفته امتیاز های های خود رو میگیرند.  هدف در این لیگ این است که دانش آموزان سریعترین را اتفاقای حریق رو پیداکنن و با راه های مقابله با خطرات حریق رو هم بشناسند.

 

اولین دوره مسابقات کشوری رباتیک تنکابن کاپ

 

مهلت ثبت نام در مسابقات تا 30/مهر/1398 است. و شما میتونید برای دریافت اطلاعات تکمیل اطلاعاتتون به سایت مسابقات رباتیک تنکابن مراجعه کنید.تا در جریان قوانین و مقررات قرار بگیرن.

 

اگه تصمیم داشتین تو مسابقات شرکت کنید و یا از مسابقات دیدن کنین . حتما فیلم مسابقات رو تو صفحه اینستاگرامتون منتشر کنید و یادتون نره مارو تگ کنید ✌.

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل و شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید:
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
تعداد علاقه مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده اند: 3,594 نفر

2 × سه =