پوستر اولین دوره مسابقات رباتیک نورا کاپ

مسابقات رباتیک نوراکاپ

خبر داریم!!! اونم چه خبری ?قراره که بزودی اولین دوره مسابقات رباتیک نورا کاپ(NouraCup) درتهران برگزار شه?.

مسابقات رباتیک نوراکاپ (NouraCup) ، مسابقاتی در زمینه دانش رباتیک و هوش‌مصنوعی است. که توسط موسسه مشاوره مدیریت راهبردی اندیشه نور (مدیران) و خانه خلاقیت برای اولین بار مهرماه ۱۳۹۸  تحت حمایت کمیته ملی ربوکاپ جمهوری اسلامی ایران برگزار میشود.هدف از برگزاری این مسابقات ، آماده سازی دانش آموزان برای بخش کاربردی مسابقات روبوکاپ آزاد ایران 2020 (Iran Open) می باشد.

مسابقات رباتیک نوراکاپ (NouraCup)، قرار است که در سه سطح زیر برگزار شود.

  • گروه دانش‌آموزی ابتدایی و متوسطه دوره اول
  • گروه دانش‌آموزی متوسطه
  • گروه دانشجویی و آزاد

که هرکدام از سطوح بالا کلی لیگ باحال و جالب دارن.که در ادامه اونارو کامل براتون معرفی میکنیم?.

بریم ?‍♀️سراغ لیگ ها…

 

 گروه دانش‌آموزی ابتدایی و متوسطه دوره اول

 

 ?ربات های رهیاب ?

این لیگ برای افراد 7 تا 15 سال برگزار میشود.و زمینی که مسابقات در آن برگزار میشود،شامل خط هایی مشکی با زمینه سفید است. حداقل عرض خط مشکی 1 سانتی متر و حداکثر 2 سانتی متر میباشد. مسیر مسابقه دارای زوایایی با حداکثر زاویه 90 درجه میباشد(خیلی برای بچه ها سختتش نکردن?).مسیر میتواند صاف، دارای لوپ، دارای تقاطع، پر پیچ و خم و دارای دست انداز باشد. حداکثر ارتفاع دست انداز 5.0 سانتی متر است و محدودیتی در شکل دست انداز وجود ندارد.
در لیگ رهیاب، ربات ها باید بدون استفاده از کنترل و بدون دخالت انسان به صورت خودکار حرکت کنند. و باید حواستون باشه که ربات ها حداکثر میتوانند دارای 10 سنسور باشند.

ربات های آتش نشان

ماموریت ربات آتشنشان ورود به منطقه ی حریق و خاموش کردن شعله های آتش شبیه سازی شده، به کمک هدایت تیم های آتشنشان است. که به وسیله ی کنترل دستی انجام میشود. در هر دور تیمی که بیشترین شعله های آتش را در کوتاهترین زمان خاموش کند برنده مسابقه خواهد بود.

در این مسابقات اعضای تیم می بایست ربات را با استفاده از دسته کنترل هدایتکرده و به محلهای آتش گرفته برسانند و آتش را خاموش کرده ، سپس به نقطه شروع برگردند.

زمین مسابقات به این صورت است. که در زمین مسابقات محلی به عنوان نقطه شروع مشخص شده است.و در مکان هایی از زمین یک شمع روشن یا یک وارمر با ارتفاع حداکثر 15 سانتیمتری وجود دارد. و نیز حدود مسیر حرکت ربات با یک نوار مشخص خواهد شد .

در نورا کاپ رباتها در صورتی که برای خاموش کردن شمعها به محدوده 15 سانتی متر شعله واردشوند، 50 امتیاز و در صورتی که از پشت محدوده ، شمع ها را خاموش کنند، 100 امتیازکسب میکنند.
این محدوده با رنگ متفاوت مشخص شده است.
حواستون باشه!!!! فن ، آب پاش و یا وسیله خاموش سازی بر روی ربات نمی تواند همواره روشن باشد.

 

ربات های سه کاره

این لیگ نوراکاپ (NouraCup) برای دانش آموزان 7 تا 15 سال برگزار میشود. و ربات سه کاره موظف به انجام سه چالش می باشد :
• تعقیب نور به صورت خودکار
• ماز(عبور از هزارتو ) به صورت خودکار
• طی کردن مسیر پر پیچ وخم به صورت دستی با کنترل

ربات میبایست هر سه قابلیت را دارا باشد.در هر دور تیمی که در زمانکمتر به نقطه پایان برسد امتیاز بیشتری را ثبت خواهد کرد . و برنده مسابقه خواهد بود.این چالش ها میتوانند همگی در غالب یک راند و یا به صورت جدا از هم برگزار شوند.

زمین بخش های مختلف این لیگ…

زمین تعقیب نور شامل یک تونل است که شرکت کنندگان باید با کمک یک چراغ قوه ، نورمحیط و یا هر منبع نور دیگری ربات خود را به بیرون از آن هدایت کنند.
در زمین هزارتو ربات باید بتواند با استفاده از سنسورهای خود به صورت خودکار، مسیری پیچدر پیچ را بپیماید ️‍♂️.
در زمین کنترلر دستی شرکت کنندگان باید ربات خود را در مسیر مشخص شده هدایت کنند.

 

 

گروه دانش‌آموزی متوسطه

 

لیگ ربات های جنگجو سبک وزن

وبالاخره رسیدم به لیگ مورد علاقه خودم . مطمعنم که خیلی از شما هم به ربات های جنگ جو علاقه دارین .در این لیگ گلادیاتور های  10 کیلوگرمی ، وارد زمین مسابقه می‌شوند.. و با استفاده از سلاحی که در طراحی آنها به کار رفته است ، سعی میکنن همو بکشن.لازم بدونین که تنها دشمن شما  نیست که میتونه شمارو از بین ببره بلکه موانع زمین و بمب موجود هم ممکنه شمارو ازبین ببرن.پس علاوه بر مبارزه باید سعی کنین و تو زمین دشمن بندازید.

ازموانع زمین میشه به چاله،پرس داخل زمین،پاندول متحرک،فرز،صفحه گردان،میخ های عمودی وآونگ اشاره کرد.خلاصه اش اینکه اگه دشمنتون نکشتتون اینا حتما کارتونو یسره میکنن .

پوستر اولین دوره مسابقات رباتیک نورا کاپ لیگ جنگجو

پوستر اولین دوره مسابقات رباتیک نورا کاپ لیگ جنگجو

لیگ ربات های جنگجو سنگین وزن ️‍

تنها تفاوت این لیگ با لیگ قبلی در اینکه جنگ جویان این لیگ ، گلادیاتور های غول پیکر  30 کیلوگرمی اند .ومابقی بخش ها تفاوتی با لیگ جنگ جویان سبک نداره.

 

 

خودروی هوشمند

این لیگ با محوریت خودرو های هوشمند آینده که توانایی حرکت خودکار در خیابان ها و سطوح شهر را دارا هستند برگزار می شود.
چالش این لیگ دنبال کردن مسیری مشکی بر روی زمینی سفید و بالعکس می باشد. و ربات ها باید در هنگام مواجه شدن با موانع مختلف واکنش های مناسب نظیر کم کردن سرعت، ایستادن و… را انجام دهند. ملاک برتری تیم ها، طی کردن موفقیت امیز بخش های بیشتری از زمین مسابقه و کسب امتیاز المان های ویژه می باشد.

این لیگ مخصوص دانش آموزان است و اعضای هر تیم نباید بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشند.

درلیگ خودروی هوشمند هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از سنسور (فرستنده و گیرنده) در برد ربات وجود نداره. ولی باید حتما ربات از راه دور کنترل بشه.

پوستر اولین دوره مسابقات رباتیک نورا کاپ لیگ خودروهوشمند

پوستر اولین دوره مسابقات رباتیک نورا کاپ لیگ خودروهوشمند

گروه دانشجویی و آزاد

 

استارت‌آپ

این لیگ درآخر هفته و در سه روز “چهارشنبه،پنج شنبه و جمعه” برگزار میشود.شرکت در استارت آپ برای عموم آزاد می باشد. و فقط ایده های خام در استارت آپ مطرحمیشوند.شرکت کنندگان در این رویداد دور هم جمع می شوند تا استارت آپ هایی برای حل چالش هایموجود در عصر حاضر ارائه و پیشنهاد دهند و طی سه روز ( با همکاری اعضاء تیمشان) ایده خودرا مطرح کنند.

امیدوارم که کلی طرح وایده خوب از این استارت آپ حاصل شه.

 

لیگ مسیریاب پیشرفته

هدف این لیگ  شناسایی بهترین روش ها درشناسایی سریع تر و دقیق تر مسیر در شرایط و المان های مختلف است. و تفاوت این لیگ با لیگ رهیاب در اینکه در این لیگ هدف انتخاب رباتی است. که بهترین قدرت تصمیم گیری را دارد.

یکی از چالش های این لیگ اینکه در مرحله نهایی مسابقه لزوماً رنگ های سیاه و سفید مشخص کننده مسیر حرکت ربات نیستند .

 

حواستون باشه!!!!!!!!!

من اینجا یه بخش خیلی کوچیکی از قوانین وگفتم پس اگه میخواهید درمسابقات رباتیک نوراکاپ (NouraCup) شرکت کنید .باید قوانین کامل و دقیق بدونین.پس بهتره به سایت مسابقات رباتیک نوراکاپ (NouraCup) مراجعه کنید.

نکته دوم که باید حواستون باشه. اینکه امکان بروزرسانی تا 10 روز قبل از شروع مسابقات وجود دارد. پس حتما وبسایت اصلی مسابقات رباتیک نوراکاپ (NouraCup) رو مرتب چک کنید.چون اگه مشکلی پیش بیاد مسئولیتش با خودتون ‍♀️.

لازمه بدونید که  تنها راه  ارتباط با مسئولان برگزاری مسابقات رباتیک نوراکاپ (NouraCup) از طریق ایمیل به آدرس info@nouracup.ir است.

راستی ثبت نام مسابقات رباتیک نورا کاپ (NouraCup)  شروع شده هاا .

 

 

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل و شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید:
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
تعداد علاقه مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده اند: 3,594 نفر

4 × یک =