روز گذشته همزمان با هفته پژوهش و فناوری در دانشکده فنی دانشگاه تهران و با حضور دکتر سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ، مراسم

معرفی ربات سورنا 4 نیز برگزار شد. این ربات انسان نمای ایرانی دارای قد 170 سانتی‌متر و 70 کیلوگرم وزن است . و همین موضوع سبب شده تا  چابکتر و کوچکتر از سایر اعضای خانواده خود باشد.

این ? با هدف توسعه دانش رباتیک رونمایی شده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آن حمایت کرده و 50 محقق دانشگاه تهران و شرکت دانش‌بنیان در ساخت آن مشارکت داشته‌اند. این ربات زیر نظر عقیل یوسفی، طراحی و ساخته شده است. این ربات تازه متولد شده ویژگی های منحصر بفرد زیادی دارد . که در ادامه به بررسی  برخی از آنها می پردازیم.

 

شناسنامه ی سورنا 4 در معرفی ربات سورنا 4

شناسنامه ی سورنا 4 در معرفی ربات سورنا 4

 

 

ویژگی های ربات سورنا 4:

  • سورنا 4 امکان راه‌ رفتن ?روی سطوح ناهموار را دارد.
  • همچنین قابلیت پیاده‌سازی حرکات مختلف از جمله گرفتن اشیاء ،‌حرکت به جانب، عقبگرد، دور زدن،‌شوت زدن و بازیابی تعادل را دارد.
  •  فرکانس  کنترلی ربات نسل جدید به 200 هرتز ارتقا یافته و امکان پیاده‌سازی کنترلرها و تخمین‌گرهای برتر روی ربات را فراهم کرده.
  • قابلیت تعامل بیشتر با محیط اطراف و انسان را دارد.
  • این ربات قابلیت تشخیص?️ چهره انسان و شمارش آنها، تشخیص اشیا و یافتن موقعیت آنها، تشخیص حرکت انسان،‌تشخیص گفتار و پاسخ دادن به آنها را دارد.

 

این ویژگی ها تنها گوشه از برتری های سورنا 4 نسبت به نسل های پیشین است. در ادامه به بررسی تفاوت های سورنای 4 با پدرانش می پردازیم.

 

شکل ظاهری ربات سورنا 4 در معرفی ربات سورنا 4

تفاوت ربات سورنا 4 با نسل قبل

در سال 87 اولین مدل سورنا  با 8 درجه آزادی ساخته شد و تنها  یک سال پس از تولید سورنا 1 ، دومین عضو این خانواده با 22 درجه آزادی طراحی شد .  نسل سوم سورنا نیز با 31 درجه به نمایش گذاشته شد . و امروز ربات سورنا 4 با 43 درجه آزادی رونمایی شد.

 

معرفی ربات سورنا 4

 

در رباتی که امروز رونمایی شد طراحی دست ربات قابلیت گیرش  اجسام مختلف با اشکال محقق شده است. حال آنکه در نسخه های قبلی این ربات این امکان وجود نداشت.

سرعت متوسط این ربات 0.7 کیلومتر در ساعت است. و این همان چابکی و سرعتی است که ما در نسل های قبلی مشاهده نمی کردیم.

سورنا 2 در معرفی ربات سورنا 4

سورنا 2 در معرفی ربات سورنا 4

 

ربات‌های انسان نما ?‍♂️نماد‌های فناوری کشورها هستند . و کشورهای محدودی در جهان به فناوری ساخت و تولید آنها دست پیدا کرده‌اند؛ این ربات‌های انسان‌نما می‌توانند :

  • در محیط‌های شهری و ساختمانی فعالیت کنند .
  • و به عنوان ربات همدم در آسایشگاه‌ها  ?فعالیت داشته باشند.
  • در اندام‌های مصنوعی از آنها استفاده کرد.

 

امید است در آینده نیز شاهد ساخت ربات های این چنینی در کشورمان باشیم. تا ایران نیز هم گام با سایر کشور ها قدم های استواری در راه فناوری ربات های انسان نما بردارد ? .

 

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل و شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید:

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
تعداد علاقه مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده اند: 3,593 نفر

1 × 1 =