مسابقات مهارت رباتیک تبریز

مسابقات مهارت رباتیک تبریز

مسابقات مهارت رباتیک تبریز  در تاریخ 23 الی 25 / بهمن / 98 با حمایت  اداره کل فنی‌حرفه‌ای آذربایجان شرقی در شهر تبریز برگزار خواهد شد . هدف از برگزاری این مسابقات ایجاد چالش‌های متفاوت در ساخت و راه اندازی ربات‌ ها  و به چالش کشیدن افراد مستعد و باهوش است. تا با حل مسائل مطرح شده دانش و مهارت خود را بسنجند . در این مسابقات سعی شده تا  محیطی مناسب برای ارائه و تبادل دستآوردهای علمی در زمینه‌ی رباتیک پایه و صنعتی  ایجاد شود . این دوره از مسابقات در دو بخش مسابقات آزاد و مسابقات دانش آموزیبرگزار خواهد شد. و شامل 3 لیگ کلی میشود.

 

[icon name = “adjust” class = “” unprefixed_class = “”]] لیگ های این مسابقات :

ربات انباردار (آزاد)

مسابقات ربات انباردار به منظور فراهم آوردن بستری مناسب جهت آموزش ، تجربه و رقابت تکنیسین های رباتیک برگزار می گردد . شرکت کنندگان در مسابقات ربات های متحرک انباردار به رقابت در زمینه 1- دمونتاژ 2- مونتاژ 3- نصب 4- تنظیم 5- تعمیر و نگهداری سیستم های مکانیکی ربات 6- همچنین برنامه نویسی 7- نصب 8- راه اندازی و رفع عیب سیستم های ربات های متحرک می پردازند.

 

 

تکنیسین های رباتیک شرکت کننده در این مسابقات بایستی مهارت های ذیل را دارا باشند:

 • توانایی حل مسائل منطقی
 • آشنایی در انجام طراحی سیستم های مکانیکی، برنامه نویسی و کنترلی ربات های متحرک
 • توانایی مونتاژ سیستم های مکانیکی و کنترلی ربات های متحرک بر اساس نقشه ها و مستندات ارائه شده
 • توانایی تفسیر و تحلیل نقشه ها و مستندات فنی
 • توانایی برنامه نویسی ربات های متحرک
 • توانایی نصب سیستم های کنترلی ربات بر روی ربات های متحرک
 • آماده کردن ربات جهت عملکرد صحیح و حل مسائل عملکردی و کاربردی

فوتبالیست (دانش آموزی)

این لیگ برای سنجش  توانایی دانش آموزان  در ساخت ربات هایی با پایداری بالا، و مهارت کنترل در انجام بازی فوتبال برگزار می شود . مسابقات در سه رده سنی انجام می شود . و پس از قرعه کشی هر تیم به مدت 5 دقیقه مسابقه می‌دهند . تعداد گل‌های زده شده برنده را مشخص می‌کند . رده های سنی این مسابقات به شرح زیر است:

 •  5 تا 7 سال
 • 8 تا 11 سال
 • 12 تا 15 سال

در این مسابقات تیم های دو نفره می کوشند تا در مدت زمان 5 دقیقه ای مسابقات بیشترین گل ️⚽️  را بزنند . و در نهاییت جام قهرمانی مسابقات تبریز رو بالای سرشون ببرن . و اگر خدایی نکرده بازی به تساوی کشیده شه .  رباتها تنها یک دقیقه زمان دارند تا حریف رو مغلوب کنن .

 

 

ربات نمایشی ( آزاد و دانشجویی )

در بخش رباتهای نمایشی شرکت کنندگان یک ربات خلاقانه را ساخته .  و در میزهایی که مختص ربات‌های دمو هستند به نمایش گذاشته می‌شوند . امتیاز بر اساس نوآوری، توانایی حل مشکل و عملکرد ربات داده خواهد شد.

 

 

لازم به ذکر که…

نحوه ارائه نوآوری برای دانشجویان و دانش آموزان دبیرستان به صورت سمینار است و بایستی یک فایل پاورپوینت نیز از نوآوری و عملکرد ربات ارائه دهند. نحوه ارائه نوآوری برای دانش اموزان ابتدایی فقط به صورت پوستر است.

 

حواستون باشه ❗️❗️

1. در زمان مسابقات مهارت رباتیک تبریز  دو کارگاه آموزشی هم برگزار خواهد شد . که شما حتی بصورت مجازی هم میتونید  در  اونها شرکت کنید . این دو کارگاه عبارت اند از :

 • کنترل رباتهای خانگی با گوشی تلفن همراه
 • برنامه نویسی رباتیک برای کودکان

2.من اینجا یه بخش خیلی کوچیکی از قوانین و گفتم پس اگه میخواهید بطور کامل درباره مسابقات مهارت رباتیکبدونید  . باید قوانین کامل و دقیق این مسابقات رو در سایت مطالعه کنید .

 

[wp_ulike]

جشنواره ملی بازی فکری اصفهان

جشنواره ملی بازی فکری اصفهان

جشنواره ملی بازی فکری اصفهان  در تاریخ 15 و 16 / اسفند / 98 در شهر اصفهان برگزار میشود. این مسابقات با همکاری خانه خلاقیت و رستوران بازیهای فکری وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری برگزاری میشود . مسابقات فکری در عین لذّت و شادابی موجب به چالش کشیده شدن توان فکری ، تمرکزی ، IQ و EQ فرد می شود .

در لیگهای ، بازی های استراتژیک قدرت تحلیل و محاسبات ، قدرت پیش بینی و حس ششم ، قدرت ریسک پذیری و … شرکت کنندگان سنجیده می شود . این مسابقات پر از بخش های مهیج و هیجان انگیزه و قراره که شرکت کنندگان رو به چالش بکشه .

 

بخش های جشنواره ملی بازی فکری اصفهان :

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] مهندسی خلاقیت

در این بخش هر تیم می تواند حداکثر قطعات یک بسته مهندسی خالقیت ترکیبی را در اختیار داشته باشد .  این قطعات از طرف برگزارکنندگان مسابقات در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. و تیمها با استفاده از قطعات پس از اعلام شروع مسابقه و فهمیدن موضوع شروع به ساختن می کنند.

[icon name=”star-half-o” class=”” unprefixed_class=””] منظور از قطعات یک بسته مهندسی خالقیت ترکیبی همان قطعات موجود در یک بسته پانی لند است. که شرکت کنندگان می توانند جهت تمرین و آمادگی ، آنرا از فروشگاههای زنجیره ای کشور و یا سایت تهیه نمایند.

 

عکس مندسی خلاقیت در جشواره ملی بازی فکری

 

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] رباتیک – جنگجوی سبک

این مسابقات در رده سنی 9 تا 14 برگزار میشود . و اگر میانگین سنی اعضا کمتر باشد ، ضریب امتیاز + دارد .

در این نبرد خونین رباتی برنده خواهد بود که:

 • بتواند در 2 راند پی در پی ربات حریف را از زمین مسابقه بیرون کنه. یا اینکه ضربه فنی ‍♂️کنه ربات حریف رو بطوریکه قادر به ادامه مسابقه نباشد.
 • رباتی که حریف را در یک راند از زمین خارج کرده ، در راند دوم امتیاز بیشتری از حریف کسب می نماید .
 • امتیازات ربات ها در هر راند از روی تعداد ضرباتی که ربات ها به یکدیگر وارد می کنند محاسبه می شود.

حواستون باشه …

 • هر رباتی که 45 ثانیه بدون حرکت بماند . چه با اختیار چه به دلیل مشکالت فنی ، بازنده راند خواهد بود❗️
 • ربات ها مجاز به استفاده از سلاح متحرک و یا آتش نمی باشند.

ربات جنگ جو سبک

 

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] رباتیک – کارگاه و چالش 1

این مسابقات در رده سنی 7 تا 10 برگزار میشود . و اگر میانگین سنی اعضا کمتر باشد ، ضریب امتیاز + دارد . و هر تیم می تواند حداکثر قطعات یک بسته ربات انیمال بات 1 را در اختیار داشته باشد . که این قطعات از طرف برگزار کنندگان مسابقات در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.

در این مسابقه چند ایستگاه تعریف می گردد . و پارامترهایی همچون سرعت ،خالقیت ،میانگین سن و شرایط هر ایستگاه مسابقه تعیین کننده امتیاز هر ایستگاه است.

[icon name=”star-half-o” class=”” unprefixed_class=””] منظور از قطعات یک بسته ربات انیمال بات 1 همان قطعات موجود در یک بسته انیمال بات1 است. که شرکت کنندگان می توانند جهت تمرین و آمادگی ، آنرا از فروشگاههای زنجیره ای کشور و یا سایت تهیه نمایند.

 

 

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] رباتیک – کارگاه و چالش 2

این مسابقات در رده سنی 9 تا 14 برگزار میشود . و اگر میانگین سنی اعضا کمتر باشد ، ضریب امتیاز + دارد . و هر تیم می تواند حداکثر قطعات یک بسته ربات کنترل بات 1 و 2 در اختیار داشته باشد . که این قطعات را بایستی با خود بیاورد.

در این بخش هم چند ایستگاه تعریف می گردد . و پارامترهایی همچون سرعت ،خلاقیت ، میانگین سن و … هر ایستگاه ، تعیین کننده امتیاز هر ایستگاه است .

 

[icon name=”star-half-o” class=”” unprefixed_class=””] منظور از قطعات یک بسته ربات کنترل بات 1 و 2 همان قطعات یک بسته ربات کنترل بات 1 و 2 است. که شرکت کنندگان می توانند جهت تمرین و آمادگی ، آنرا از فروشگاههای زنجیره ای کشور و یا سایت تهیه نمایند.

 

 

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] رباتیک – مسیریاب

این مسابقات در رده سنی 9 تا 16 و با هدف عبور از یک خط مشکی با عوارض ، در کم ترین زمان برگزار می شود. و دارای قوانین و تبصره های مختلف اس

 

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] بازی فکری 1 (تمرکز و تعادل)
[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] بازی فکری 2 (چیدنی – لیوان چینی)

این مسابقات در دوگروه و و در رده های سنی زیر برگزار می شود . و پس از رکوردگیری همه افراد ، نفرات برتر هر رشته در هر رده سنی ( دختران و پسران ) اعالم میگردد .

 • نونهالان ( زیر 9سال )
 • نوجوانان ( 9 تا 11سال )
 • جوانان یا آزاد ( 11 سال به باالا )

مسابقات چیدنی ها - لیوان چینی[icon name=”circle” class=”” unprefixed_class=””] آیتم های مسابقه:

 • نونهالان : 3-6-3 و 3-3-3

قهرمان قهرمانان ✌: مجموع تایم هر دو آیتم.

 • نوجوانان : چرخشی یا cycle و 3-6-3 و 3-3-3

قهرمان قهرمانان ✌: مجموع تایم هر سه آیتم.

 • جوانان یا آزاد : 3-3-3 و 3-6-3 و cycle یا چرخشی

قهرمان قهرمانان ✌: مجموع تایم هر سه آیتم.

 

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] بازی فکری 3 (بازی های متنوع)

در این رشته کلیه شرکت کنندگان بایستی در سه ایستگاه مختلف زیر شرکت کنند . و امتیاز آنها مجموع امتیاز این  سه ایستگاه است . برای هر قسمت فرمها ی خاص داوری طراحی شده که برای همه تیمها مطرح خواهد شد . پس بهتره که حنما به سایت مسابقات مراجعه کنید.

 • اتللو
 • بازی فکری1
 • بازی فکری2

بازی فکردی در جشواره ملی بازی فکری

 

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] بازی فکری 4 (چیدنی – دومینو)

در این مسابقات که بصورت فردی اجرا می شود. تعداد دومینوهای هر فرد بسته به نوع مسابقه از 011 تا 0111 دومینو متفاوت است . و هر فرد بنا به نوع مسابقه باید بهترین طرح چیدمان رو ارائه بده و در کمترین زمان ممکن اون رو به اتمام برسونه.

انواع مسابقات دومینو:

 • مسابقات طراحی آزاد
 • مسابقات طراحی مکانیسم
 • دومینو استکینگ
 • دومینو تاپلینگ
 • انواع برج دومینو
 • برج ساده با دو دومینو در پایین برج و دو دومینوی دیگر در طبقات بالاتر و …
 • برج طرح مربعی

مسابقات چیدنی - دومینو

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] ماشین های دومینویی

در این لیگ شرکت کنندگان با  ماشین هایی که خودشان ساخته اند ، در مسابقه شرکت می کنند. ب

رموز موفقیت در این بخش :

[icon name=”angellist” class=”” unprefixed_class=””] ماشین گلدبرگی بسازید که داستان و موضوع قابل شرح دادن داشته باشند.
[icon name=”angellist” class=”” unprefixed_class=””] جلب توجه کنید ❗️ استفاده از موزیک، صدا های مختلف یا وسایلی که توجه مخاطب را به سمت ماشین شما جلب می کند، به موفقیت ماشین شما کمک می کند.
[icon name=”angellist” class=”” unprefixed_class=””] از واکنش های متداول پرهز کنید ❗️ ماشینی بسازید که از واکنش های زنجیره ای متداول مانند دومینو ، ماشین ماربل و… حداقل استفاده را داشته باشد.
[icon name=”angellist” class=”” unprefixed_class=””] همانند نقاشی های روب گلدبرگ، از وسایل روزمره به نحوی استفاده کنید که مخاطب انتظار نداشته باشد.
[icon name=”angellist” class=”” unprefixed_class=””] چهل درصد از مجموع امتیاز شما بر این اساس است که ماشین شما چقدر مخاطب پسند است . پس ابدا داشتن یک داستان شاد، سرگرم کننده و البته واضح را فراموش نکنید.
[icon name=”angellist” class=”” unprefixed_class=””] شصت درصد از مجموع امتیاز شما بر این اساس است که ماشین شما چقدر صحیح کار میکند.

 • چه تعداد مرحله دارد؟
 • آیا ماشین به صورت کامل و بدون مداخله اجرا شد؟
 • آیا هدف درخواستی اجرا شد؟

[icon name=”angellist” class=”” unprefixed_class=””] کار گروهی موثرترین بخش موفقیت در ماشین های گلدبرگ است.

 

ماشین دومینو چین

[icon name=”cogs” class=”” unprefixed_class=””] غرفه نمایشگاه – طراحی و تولید بازی

تمامی افراد در تیمهای 1 تا 4 نفره که یک بازی طراحی یا تولید کرده اند می توانند، بصورت غرفه تولید یا طراحی خود را ارائه دهند . این طراحی ها و تولیدات می تواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد . و البته نباید نمونه آن در بازار موجود باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید به سایتجشنواره ملی بازی فکری اصفهان مراجعه کنید.

حواستون باشه❗️❗️

ممکن است تا یک هفته قبل از جشنواره اصلاحیه های مختصری در قوانین لحاظ شود . پس حتما سایت جشنواره ملی بازی فکری اصفهان رو از چند روز قبل چک کنید!

 

اگه تصمیم داشتین تو مسابقات شرکت کنید و یا از مسابقات دیدن کنین . حتما فیلم مسابقات رو تو صفحه اینستاگرامتون منتشر کنید و یادتون نره مارو تگ کنید ✌.

 

[wp_ulike]

آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو

با آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو  امروز با بچه های  ربات افزار با هم می خوایم  به پا به عرصه های اندازی گیری بزاریم که همیشه این موضوع در صنعت های بزرگ و حتی کوچیک نقش بسیار مهمی داره.

امروز با آردوینو می خواهیم به راه اندازی سنسور آب  بپردازیم شما با این آموزش توانایی این را خواهید داشت تا سطح آب رو با LED اندازه گیری کنید.

آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو

خوب حالا این پروژه به چه درد میخوره شما تصور کنید که می خواهید یک منبع آبی را در جایی نصب کنید. و نمی خواهید زمانی برای وایسادن خود در کنار منبع آب جهت پر شدن خرج کنید. خو پس با   راه اندازی سنسور آب با آردوینو و چندتا led اینکارو به راحتی می توانیم انجام بیدیم و تایممون رو در جای دیگه ای و کار دیگه ای سرمایه گذاری  کنیم.

در ابتدای کار با هم با قطعات مورد استفاده داخل آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو  آشنا میشیم:

وسایل مورد نیاز برای آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو :

[icon name=”cog” class=”” unprefixed_class=””] سه عدد led

[icon name=”cog” class=”” unprefixed_class=””] یک برد آردوینو

[icon name=”cog” class=”” unprefixed_class=””] یک عدد ماژول سنسور آب

[icon name=”cog” class=”” unprefixed_class=””] تعدادی سیم رو بردی

[icon name=”cog” class=”” unprefixed_class=””] برد برد

[icon name=”cog” class=”” unprefixed_class=””] سه عدد مقاومت ۳۳۰ اهم

در ابتدا با هم با سنسور آب آشنا میشیم

نمای ماژول سنسور آب:

آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو

سنسور سطح آب سنسوری آنالوگ با استفاده آسان، به صرفه و با تشخیص بالای سطح و افت آب است . که با داشتن سری سیم های موازی برای اندازه گیری مقدار آب یا قطره ای بکار می رود. مقدار آب به سیگنال آنالوگ  تبدیل می شود و مقدار آنالوگ خروجی می تواند به طور مستقیم توسط بردهای گسترش یافته آردوینو برای دستیابی به هشداری برای فهمیدن تغییری در مقدار خوانده می شود.

ویژگی ها:

 • این برد سازگار با بردهای Due ،Mega2560 ،UNO R3 سازگار است.
 • رطوبت قابل قبول برای این سنسور بین 10% تا 90% به صورت غیرمتراکم است.
 • ولتاژ کاری: 5-3
 • محدوده دمای کاری : 30-10 درجه سانتی گراد
 • جریان: 20mA

راه اندازی ماژول التراسونیک srf-05 با آردوینو

 

نمای led:

آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو

آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو

شکل اتصال پایه ها:

آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو

جدول اتصال پایه ها آموزش راه اندازی سنسور آب با آردوینو:

[su_table responsive=”yes”]

سنسور+آردوینو

آردوینو

سنسور

+5v

Vcc

GND

GND

A0

S

[/su_table]

[su_table responsive=”yes”]

آردوینو+LED

آردوینو LED
پایه۲ مثبت (GREEN)LED
پایه۳ مثبت (BLUE)LED
پایه۴ مثبت (RED)LED
GND پایه های منفی LED

[/su_table]

[icon name=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””]تذکر : توجه کنید که همیشه برای روشن کردن LED یک مقاومت با آن سری کنید و به مدار متصل نمایید

در غیر اینصورت LED  خواهد سوخت

حالا میرسیم به بررسی کدها راه اندازی  سنسور آب با آردوینو:

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

int red=2;

در این دستور ما یک متغییری به نام RED  تعریف کرده ایم و پایه ۲ آردوینو را در متغییر RED میریزیم

مانند کد زیر:

int red=2;

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

  pinMode (red,OUTPUT);

در دستور ما متغییر RED  را که همان LED  می باشد را به عنوان خروجی معرفی کرده ایم

مانند کد زیر:

 pinMode (red,OUTPUT);

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

  int value = analogRead(A0);

در این دستور ما متغییر VALUE  را مساوی پایه S سنسور برای پایه آردوینو معرفی کرده ایم

مانند کد زیر:

 int value = analogRead(A0);

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

  if (value > 500) {

در این دستور ما شرط تعریف کرده ایم

مانند کد زیر:

if (value > 500) {

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

    Serial.println(“Very heavy Rain”);

 معرفی شرط ها که موقعیت سنسور در آب بسیار است

مانند کد زیر:

  Serial.println("Very heavy Rain");

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

    digitalWrite (red,HIGH);

در این کد اگر شرط بالا انجام شود  LED قرمز روشن می شود

مانند کد زیر:

 digitalWrite (red,HIGH);

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

digitalWrite(green,LOW);

در این کد اگر شرط بالا انجام شود  LED قرمز خاموش می شود

مانند کد زیر:

  digitalWrite(green,LOW);

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

  else if ((value > 300) && (value <= 500)) {

 تعریف شرط دیگر برای صدق نکردن شرط بالا

مانند کد زیر:

else if ((value > 300) && (value <= 500)) {

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

Serial.println(“AVERAGE Rain”);

قرار گرفتن سنسور در میزان آب متوسط

مانند کد زیر:

  Serial.println("AVERAGE Rain");

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

Serial.println(“Dry Weather”);

قرار گرفتن سنسور در حالت نبودن آب

مانند کد زیر:

  Serial.println("Dry Weather");

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””]دستور:

  delay(100);

در این دستور ما زمان تاخیر را تعریف کرده ایم

مانند کد زیر:

 delay(100);

 

کد کامل:

//در این دستور ما یک متغییری به نام رد &nbsp;تعریف کرده ایم و پایه ۲ آردوینو را در متغییر رد میریزیم
int red=2;
int green=3;
int blue=4;

void setup () {
 //در دستور ما متغییر رد &nbsp;را که همان رد &nbsp;می باشد را به عنوان خروجی معرفی کرده ایم
 pinMode (red,OUTPUT);
 pinMode (green,OUTPUT);
 pinMode (blue,OUTPUT);
 Serial.begin (9600);}
 
void loop() {

 //معرفی متغییر و معرفی پایه مورد نظر آردوینو که به سنسور متصل است
 int value = analogRead(A0);
 //تعریف شرط
 if (value > 500) {
  //معرفی شرط ها که موقعیت سنسور در آب بسیار است 
  Serial.println("Very heavy Rain");
  //اگر شرط بالا انجام شود LEDروشن می شود
  digitalWrite (red,HIGH);
  //اگر شرط بالا انجام شود LED خاموش می شود
  digitalWrite(green,LOW);
  digitalWrite(blue,LOW);}
  //تعریف شرط دیگر برای صدق نکردن شرط بالا
 else if ((value > 300) && (value <= 500)) {
//قرار گرفتن سنسور در میزان آب متوسط
  Serial.println("AVERAGE Rain");
  digitalWrite (green,HIGH);
  digitalWrite (red,LOW);
  }
 else{
  //قرار گرفتن سنسور در حالت نبودن آب 
  Serial.println("Dry Weather");
  digitalWrite (blue,HIGH);
  digitalWrite (red,LOW);
  digitalWrite (green,LOW);
  //زمان تاخییر
 delay(100);
 }
 }

 

نتیجه:

این سنسور به دلیل کوچک بودنش نمی توانیم در جاهای مختلف ازش استفاده کنیم . ولی از این سنسورمی توان در جاهای خیلی کوچک برای اندازه گیری آب استفاده کرد . برای کارکرد بیشتر آن به جای LED میتونیم از LCD  هم استفاده کنیم.

 

موفق پیروز باشید

امیدوارم از مطلب لذت برده باشید حتما سر به اینستاگرام ما بزنید

 

[wp_ulike]
تصویر شاخص مقاله ربات سورنا 4

معرفی ربات سورنا 4

روز گذشته همزمان با هفته پژوهش و فناوری در دانشکده فنی دانشگاه تهران و با حضور دکتر سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ، مراسم

معرفی ربات سورنا 4 نیز برگزار شد. این ربات انسان نمای ایرانی دارای قد 170 سانتی‌متر و 70 کیلوگرم وزن است . و همین موضوع سبب شده تا  چابکتر و کوچکتر از سایر اعضای خانواده خود باشد.

این 🤖 با هدف توسعه دانش رباتیک رونمایی شده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آن حمایت کرده و 50 محقق دانشگاه تهران و شرکت دانش‌بنیان در ساخت آن مشارکت داشته‌اند. این ربات زیر نظر عقیل یوسفی، طراحی و ساخته شده است. این ربات تازه متولد شده ویژگی های منحصر بفرد زیادی دارد . که در ادامه به بررسی  برخی از آنها می پردازیم.

 

شناسنامه ی سورنا 4 در معرفی ربات سورنا 4

 

 

ویژگی های ربات سورنا 4:

 • سورنا 4 امکان راه‌ رفتن 🚶روی سطوح ناهموار را دارد.
 • همچنین قابلیت پیاده‌سازی حرکات مختلف از جمله گرفتن اشیاء ،‌حرکت به جانب، عقبگرد، دور زدن،‌شوت زدن و بازیابی تعادل را دارد.
 •  فرکانس  کنترلی ربات نسل جدید به 200 هرتز ارتقا یافته و امکان پیاده‌سازی کنترلرها و تخمین‌گرهای برتر روی ربات را فراهم کرده.
 • قابلیت تعامل بیشتر با محیط اطراف و انسان را دارد.
 • این ربات قابلیت تشخیص🕵️ چهره انسان و شمارش آنها، تشخیص اشیا و یافتن موقعیت آنها، تشخیص حرکت انسان،‌تشخیص گفتار و پاسخ دادن به آنها را دارد.

 

این ویژگی ها تنها گوشه از برتری های سورنا 4 نسبت به نسل های پیشین است. در ادامه به بررسی تفاوت های سورنای 4 با پدرانش می پردازیم.

 

شکل ظاهری ربات سورنا 4 در معرفی ربات سورنا 4

تفاوت ربات سورنا 4 با نسل های قبل از خود

در سال 87 اولین مدل سورنا  با 8 درجه آزادی ساخته شد و تنها  یک سال پس از تولید سورنا 1 ، دومین عضو این خانواده با 22 درجه آزادی طراحی شد .  نسل سوم سورنا نیز با 31 درجه به نمایش گذاشته شد . و امروز ربات سورنا 4 با 43 درجه آزادی رونمایی شد.

 

 

در رباتی که امروز رونمایی شد طراحی دست ربات قابلیت گیرش  اجسام مختلف با اشکال محقق شده است. حال آنکه در نسخه های قبلی این ربات این امکان وجود نداشت.

سرعت متوسط این ربات 0.7 کیلومتر در ساعت است. و این همان چابکی و سرعتی است که ما در نسل های قبلی مشاهده نمی کردیم.

 

سورنا 2 در معرفی ربات سورنا 4

 

ربات‌های انسان نما 🦹‍♂️نماد‌های فناوری کشورها هستند . و کشورهای محدودی در جهان به فناوری ساخت و تولید آنها دست پیدا کرده‌اند؛ این ربات‌های انسان‌نما می‌توانند :

 • در محیط‌های شهری و ساختمانی فعالیت کنند .
 • و به عنوان ربات همدم در آسایشگاه‌ها  👵فعالیت داشته باشند.
 • در اندام‌های مصنوعی از آنها استفاده کرد.

 

امید است در آینده نیز شاهد ساخت ربات های این چنینی در کشورمان باشیم. تا ایران نیز هم گام با سایر کشور ها قدم های استواری در راه فناوری ربات های انسان نما بردارد 😉 .

 

[wp_ulike]

ربات اسپات 2020

سلام روزتون بخیر، امروز قراره که با یه ویدیو جذاب دیگه درخدمتتونم باشیم . و شما رو با ” ربات اسپات 2020 ” که یک ربات بسیار باهوش🧠 و جذاب آشنا کنیم . این ربات توانایی های بسیاری زیادی داره و میتونه دز صنایع مختلفی از نفت 🛢️ و گاز گرفته تا حمل و نقل  به کمک انسان ها بیاد . و با توجه به اینکه دارای قابلیت توسعه و کاستومایز شدن ، میتونیم اون رو نسبت به عملکرد دلخواهمون تنظیم کنیم.

نکته جالبه دیگه ای که درمورد این ربات ها وجود دارد اینکه سایز این ربات ها به اندازه ای کوچک که علاوه بر کاربرد های صنعتی برای استفاده در داخل 🏠  ها هم مناسب اند.

از شگفتی های بی نظیر اسپات ها میشه به پله نوردی 🧗🏿 فوق العاده شون اشاره کرد . علاوه بر این اونها زمین های ناهموار رو به راحتی و با سرعت  طی می کند . و می توانند به جایی هایی بروند که ربات های چرخ دار قادر به حرکت در آنجا نیستند.

اونها برای جلوگیری از برخورد با موانع و افراد در هنگام حرکت از دوربین های استریو 360 درجه  استفاده می کند. جالبه بدونید که  Spot CAM images این رباتها تصاویر کروی را ضبط می کند . و از یک دوربین PTZ  اختیاری با بزرگنمایی نوری 30 برابر برای بررسی های دقیق تر 🕵️‍♀️  استفاده می کند.

 

چهره ربات اسپات 2020

نمونه هایی از کاربرد ربات شگفت انگیز SPOT در صنعت:

ربات اسپات میتونه مثل یک مهندس ناظر به بصورت خودکار (با تنظیمات از پیش تعریف شده ) بر روی کار ها نظارت کنه و پیشرفت کار رو بسنجه. مثلا:

 میتوانند با استفاده از حسگرهای متعددی که دارند ، نشت گاز در کارخانه ها را چک کنند .

یا اینکه میتوانند از سیستم بینایی شان برای بازرسی از راه دور تأسیسات و بهبود آگاهی از وضعیت دستگاه ها استفاده کند.

 

از ویژگی های منحصر بفرد و جذاب اون میشه به رابط کاربری انعطاف پذیر و API در دسترسش اساره کرد. این ویژگی به افراد این قابلیت رو میده  تا با استفاده از کتابخانه مشتری Python ، ویژگی ها و قابلیت های خود را به Spot اضافه کنند . همچنین Spot ARM manip این ربات ، امکان کار با موبایل را برای کارهایی : باز کردن درها و گرفتن اشیاء فراهم می کند . که این موضوع به شما کمک میکنه  تا  پوزیشن ها و سرعت ها را کنترل 🕹️ کنید .

API این ربات از ابزارهای امنیتی پیشرفته برای حفظ امنیت اطلاعات شما استفاده می کند، پس خیالتون از بابت اطلاعاتتون راحت باشه .

 

مینی ربات اسپات 2020

 

از دیگر ویژگی های Spot ها اینکه در برابر گرد و خاک محیط های صنعتی یا فضای بیرون (مثلا طبیعت 🏕️ ) مقاوم هستند . و همین دلیل محافظت آنها در برابر خرابی . مزیت دیگه اونها اینکه  میتونن با پیمایش از فاصله دور ، به موقعیتهای خطرناک دسترسی داشته باشند . و حتی در دما   45 تا 25- 🌡️ درجه سانتی گراد میتونن کار کنن.

سایر ویژگی ها و کاربرد های ربات اسپات 2020 :

 

ربات اسپات 2020 توانایی حمل بار با استقامتی بسیار فراتر از هواپیماهای بدون سرنشین را دارند.

ین رباتها دارای سرعت 1.6 متر بر ثانیه هستند  و باتری هاشون قابلیت تعویض دارند.

میتواند پیشرفت ساخت و ساز در اماکن ساختمانی را بررسی کند.

سرعت این رباتها 1.6 متر بر ثانیه است

باتری هاشون قابلیت تعویض دارند.

Spot اکنون به Autowalk مجهز شده است ، این ویژگی امکان ضبط و پخش اقدامات خود مختار را به کاربران می دهد

ویژگی ها و کاربرد های ربات اسپات 2020

حرف آخر :
در پایان باید بگم که این ربات یکی از بهترین های سال 2020 و قرار نیست که حالا حالاها جایگاهشو به رقیب هاش بده. گرچه امیدوارم که هر روز این رقابت ها جذاب تر شه و ما نیز در آن سهمی داشته باشیم❗️

 

و اینکه امیدوارم لذت برده باشین و یادتون نره که این ویدیو جذاب و به دوستانتون هم معرفی کنین .

اگر در صفحات اجتماعی تون هم منتشرش کردین ، یادتون نره که ما رو تگ کنین❗️❗️

[wp_ulike]

نمایشگاه آیرکس 2019

نمایشگاه آیرکس 2019، در تاریخ  3 الی 6/دی ماه/98 ، در نمایشگاه آفتاب برگزار می شود.شرکت در این رویداد فرصت مناسبی است ، برای کسانی که به دنبال  نوآوری و تولید محصولات جدید، کسب و کار جدید در خصوص فناوری های جدید رباتیک و یاسرمایه گذاری در بازار گسترده رباتیک هستند.

در آیرکس (۲۰۱۹) شما میتوانید به محصولات متنوعی در عرصه های گوناگون نظیر صنعتی، تحقیقاتی، پروازی، کشاورزی، پزشکی و آموزش را بیاید. یکی از بهترین ویژگی های این نمایشگاه ارتباط مستقیم  میان متقاضیان و عرضه کنندگان محصولات و فن آوری ها است .

بخش های کلی نمایشگاه آیرکس 2019 به شرح زیر است :

 • ربات های صنعتی
 • ربات هاي غير صنعتي (شخصي/پزشکي/هوا فضا/ نظامي/تعميرات/تفريحي)
 • قطعات مرتبط و تجهيزات / لوازم مورد نياز
 • سيستم هاي شبيه سازي و بينايي
 • بخش ويژه (دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي دانش بنیان)

که در ادامه به شرح مفصل هر کدام از این بخش ها می پردازیم…

ربات های صنعتی:

ربات صنعتی  بر اساس تعریف استاندارد ISO 8373 به بازویی چند منظوره می گویند ، که قابلیت  برنامه‌ریزی مجدد و کنترل خودکار را دارد. اینگونه روبات‌ها اغلب در صنعت و تولید انبوه کاربرد دارند. کارکرد این ربات ها به این صورت است که چند موقعیت خاص را در حافظه می کنند .

و در زمان‌های مختلف به آن موقعیت‌ ها حرکت می کنند. به‌طور مثال یک ربات که اشیا را از یک جا به جای دیگر منتقل می‌کند، احتمالاً از یک برنامهٔ سادهٔ بردار و بذار تبعیت می‌کند که براساس آن شی را از مکان اولیه برمی‌دارد و به نقطهٔ دوم انتقال می‌دهد.

 

ربات های صنعتی در نمایشگاه آیرکس ۲۰۱۹

 

این ربات ها در حوزه های چاپ و انتشارات ، قالب سازي پلاستيک ، پرداخت صنعتي ، رنگ رزي ،  بارگيري و تخليه ، جوشکاري ، اسمبلينگ ،  حمل و نقل ،  ماشين کاري ، حمل و نقل مواد ،  اندازه گيري، عيب يابي، بررسي ،اتاق پاکسازي ، ميکرو ربات ها و … کاربرد دارند.

ربات هاي غير صنعتي (شخصي/پزشکي/هوا فضا/ نظامي/تعميرات/تفريحي):

 • ربات هاي نمايشي و شخصي : اسباب بازي ، آموزشي، حيوانات، ارتباطي و … که قابليت حرکت بر روي دو پاراهم دارند گاها.
 • ربات هاي خدماتي :این ربات‌ها، به طور معمول کارهای کسل‌کننده، خطرناک و تکراری را از قبیل نظافت برای کمک در امور کارهای خانه انجام می‌دهند.

ربات هاي خدماتي در نمایشگاه آیرکس ۲۰۱۹

 

 • ربات هاي با کاربري شخصي: اندام مصنوعي هوشمند،پرستار و…
 • ربات هايي که در شرايط سخت و خطرناک استفاده ميشوند : ربات هاي زير دريايي، امداد و نجات و …
 • ربات هاي تعميرات : عيب ياب (خطوط گاز، جريان الکتريسيته،  نفت، ارتباطات، صنايع حساس، ساختماني)، تعميرکار  و …

ربات هاي تعمیر کار در نمایشگاه آیرکس ۲۰۱۹

دسته هایی که در قسمت  بالا به اونها اشاره کردیم، مهم ترین های ربات های غیر صنعتی اند . که در نمایشگاه آیرکس هم قرار نمایش داده شوند.

قطعات مرتبط و تجهيزات / لوازم مورد نياز:

این حوزه شامل قطعات کنترل الکترونيکي ، ماشين هاي هيدروليک ، ابزار سنجش ، کامپيوتر هاي کنترلر ، موتور ها، نگهدارنده ها ، سنسورها ، مکانيزم هاي حرکتي ، مفاص ،چرخدنده ، اتصالات ، کابل ها  ، کانکتورها ، کاهنده ها ، افزاينده ها ، پرينتر هاي سه بعدي ، اسکنر هاي سه بعدي ، CAM و … است.

کیت شروع رباتیکدر نمایشگاه آیرکس ۲۰۱۹

 

سيستم هاي شبيه سازي و بينايي:

سيستم هاي شبيه سازي و بينايي ، شامل دسته های زیر می شوند:

 • سيستم هاي شبيه سازي، نرم افزار هاي شبيه ساز، سيستم آموزش به ربات ها، ساير سيستم هاي توليد داده هاي ديحيتال مرتبط 
 •   ابزار پردازش تصاوير، نور سنجي، منابع نوري ، دوربين هاي خاص، ميکرو دوربين ها، شناخت و تفکيک تصاوير، اندازه گيري و سنجش 
 •  تصاوير، نرم افزار هاي پردازش تصاوير، سنسور ها و سيستم هاي نظارتي بر تصاوير ماشين

 بخش ويژه (دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي دانش بنیان):

اين بخش از نمایشگاه آیرکس جهت تحقق هدف معرفي رباتهاي طراحي شده در مراکز تحقيقاتي و دانش بنيان و دانشگاه ها و ايجاد ارتباط بين مراکز سرمايه گذاري خصوصي و دولتي و بخشهايي خاص از دانشگاه ها  صنعت با يکديگر ، پيش بيني شده است.

در نمایشگاه های آیرکس علاوه بر بخش های بالا ، بخش هایی همچون :سمینار و همایش ،بازاریابی و عقد قرارداد ،برگزاری نمایشگاه حرفه ای و… نیز وجود دارد.

 

سمینار و همایش: در iirex بیش از ۱۸ سمینار و همایش علمی با موضوعات تخصصی برگزار می شود .

بازاریابی و عقد قرارداد: در این نمایشگاه  امکانات مورد نیاز جهت ایجاد ارتباط بین تامین کننده ها و متقاضیان در بخش های مختلفپیش بینی شده است.

 

عقد قرارداد در نمایشگاه آیرکس ۲۰۱۹

 

چرا باید در نمایشگاه آیرکس 2019 شرکت کنیم❗️❗️❗️

نمایشگاه iirex باهدف ایجاد اشتغال، خودکفایی در تولید، تولید علوم و کسب دانش های نوین، تولید و صادرات فناوری و محصولات رباتیک، افزایش سطح کیفیت تولید و بهره وری با دسترسی به فناوری های رباتیک برگزار میشود.

 

 جهت دریافت اطلاعات تکمیلی  میتوانید به وبسایت این نمایشگاه مراجعه نمایید.

 

امیدوارم که در این نمایشگاه شرکت کنید و گامی در جهت ارتقا دانش رباتیک بردارید .

 

[wp_ulike]

انواع مقاومت و محاسبات آن

سلام دوستان خوبین؟ امیدوارم حالتون خوب باشه. از امروز قراره کلی مطالب آموزشی از الکترونیک پایه که اساس کار شما در آینده رو تشکیل میده، براتون بزارم . امیدوارم که از اولین مطلب آموزشی ما درباره انواع مقاومت و محاسبات آن لذت ببرید و در آموزش های بعدی همراه ما باشید .

امروز قراره راجع به مقاومت ها صحبت کنیم ، انواع اونها رو بشناسیم و شما رو با کاربردهای مقاومت در دنیای صنعت آشنا کنیم.

 

مقاومت چیست؟

مقاومت یکی از پر کاربرد تریم ترین قطعات الکترونیکی، که روی انواع بردهای لپ تاپ، برد کامپیوتر، برد تبلت، برد موبایل و بردهای دستگاههای مختلف وجود دارد. واحد اندازه گیری مقاومت در SI اهم (Ω) است و آن را با (R) نمایش می دهند. ساده ترین راه محاسبه ان از طریق فرمول R=V/I  می باشد. که به دو دسته کلی تقسیم بندی می شود:

 • ثابت
 • متغیر

 

مقاومت ثابت:

به مقاومت‌هایی گفته می‌شود که همواره مقدار آن‌ها ثابت بوده و همان مقداری است که با کد رنگی درج شده بر روی آنها می توان آن را بدست آورد. و عوامل محیطی ، ولتاژهای مختلف تاثیری بر مقدار این مقاومت ندارند. در ادامه با انواع این مقاومت آشنا می شویم:

کدهای رنگ مقاومتها در انواع مقاومت و محاسبات آن

نحوه ی خواندن کد رنگی به این صورت است که اعداد دو رنگ اول را خوانده و در کنار هم می نوسیم ، سپس عدد رنگ سوم را از روی جدول رنگ مقاومت ها می خوانیم ، و به میزان همان جلوی آن دو رقم صفر می گذاریم . عدد بدست امده برحسب Ω است

رقم اول رقم دوم ضریب => نوار اول نوار دوم x نوار سوم^10

       1000 = 2^100 1 =  2 0 1 = قرمز مشکی قهوه ای

[icon name=”star-half” class=”” unprefixed_class=””] در محاسبه ی مقاومت لازم است مقادیر زیر را به یاد داشته باشیم:

[su_table responsive=”yes”]

مقدار

نماد

/پیشوند

3^10 K کیلو
6^10 M مگا
9^10 G گیگا
12^10 T ترا

[/su_table]

[icon name=”hand-o-left” class=”” unprefixed_class=””] فیلم کربنی register:

ارزان ترین و رایج ترین نوع مقاومت است ، از این مقاومت در مدار هایی که حساسیت و دقت بالایی دارند کمتر استفاده می شود.

فیلم کربن در انواع مقاومت و محاسبات آن

[icon name=”hand-o-left” class=”” unprefixed_class=””] فیلم فلزی register:

این مقاومت دقت بیشتری نسبت به مقاومت کربنی دارد.

فیلم فلزی در انواع مقاومت و محاسبات آن

[su_table responsive=”yes”]

میزان حساسیت و دقت حداکثر مقدارمقاومت تلورانس توان
کم 100 مگا اهم 5% 1.8 w

1.4 w

1.2 w

فیلم کربنی
بالا 0.5 %

1 %

2 %

فیلم فلزی

[/su_table]

 

[icon name=”hand-o-left” class=”” unprefixed_class=””] سیمی register:

این مقاومت دارای دو دسته ی قدرتی و دقیق هستند. دسته ی قدرتی جریان بسیار زیادی از خود عبور می دهند ولی دسته ی دقیق نمیتوانند جریان زیادی را از خود عبور دهند ، به دلیل سیم پیچی های موجود در این مقاومت نباید در مدار هایی با فرکانس های بالا مورد استفاده قرار بگیرند ، چون ممکن است دارای خاصیت سلفی شوند.

سمی در انواع مقاومت و محاسبات آن

[icon name=”hand-o-left” class=”” unprefixed_class=””] لایه ای register:

این مقاومت ترکیبی از مقاومت سیمی و کربنی است.

 

[icon name=”hand-o-left” class=”” unprefixed_class=””] شبکه ای register:

این مقاومت شامل چند نوع مقاومت در یک مقاومت به منظور کاهش فضاست که دارای یک پایه ی مشترک بوده و هر پایه ی دیگر دارای مقدار مشخصی است ، در بعضی از انواع ان هر دو پایه تشکیل مقاومت متفاوت می دهد.

لایه ای در انواع مقاومت و محاسبات آن

مقاومت مغییر:

 1. پتانسیومتر

نماد الکترونیک:

یک مقاومت سه پایه بوده که به جهت تنظیم ولتاژ در مدار استفاده می شود ، اگر فقط از دو پایه از ان استفاده شود می توان از ان به عنوان یک مقاومت متغیر یا رئوستا هم استفاده کرد.

پتانسیومتر در انواع مقاومت و محاسبات آن

2. رئوستا

نماد الکترونیک:

رئوستا دارای یک عنصر مقاومتی و یک پایه متحرک و یک پایه ثابت است ، که به جهت تغییر جریان در مدار به کار می رود.

رئوستا در انواع مقاومت و محاسبات آن

مقاومت وابسته

 1. وابسته به حرارت register:

این مقاومت با تغییردما تغییر میکند و دارای دو نوع است.

 

 1. a) PTC

ضریب حرارتی این مقاومت مثبت است. فلزات اساسا از دسته PTC اند و تغییر مقاومت در انها توسط پل وتستون اندازه گیری می شود.

 1. b) NTC

این مقاومت دارای ضریب حرارتی منفی می باشد. در 0 تا 20 دجه ی سانتی گراد دارای رفتار خطی است و با افزایش دما شروع به غیر خطی شدن می کند. (به نمودار زیر دقت کنید)

 

[su_table responsive=”yes”]]

تاثیرات دما بر مقاومت انواع / مقاومت وابسته
با افزاپیش دما مقاومت افزایش می یابد PTC وابسته به حرارت
با افزایش دما مقاومت کاهش می یابد NTC

[/su_table]

 

 1. وابسته به نور (LDR)

این مقاومت با شدت نور تغییر مقدار می دهند یعنی هر چه نور بیشتری تابیده شود مقاومت کمتر و هر چه نور کمتری به ان برسد مقاومت ممکن است تا 100 برابر هم برسد. از این مقاومت به عنوان تشخیص دهنده ی نور در مدار استفاده می شود ، LDR در دوربین عکاسی و کلیدهای نوری کاربرد دارد.

وابسته به نور در انواع مقاومت و محاسبات آن

 1. وابسته به ولتاژ (VDR)

برای ثابت نگه داشتن ولتاژ در مدار AC مناسب اند و با افزایش ولتاژ مقاومت کاهش می یابد ، از VDR به عنوان تثبیت کننده ولتاژ و حفاظت مدار در مقابل ولتاژ اضافه در لحظه قطع و وصل استفاده می کنیم.

 

وابسته به ولتاژ در انواع مقاومت و محاسبات آن

 1. وابسته به میدان مغناطیسی (MDR)

این مقاومت به شیوه ای بسته می شود که اگر دما افزایش یابد مقاومت کاهش می یابد  همچنین اگر دما کاهش پیدا کند مقاومت آن افزایش پیدا می کند.

 

نحوه محاسبه سری وموازی:

اگر مقاومت ها را به صورت پشت سر هم ببندیم مقاومت سری است.

 

مقاومت معادل از جمع مقاومت ها بدست می اید:  …+R=r1+r2

[su_table responsive=”yes”]

جریان ولتاژ مقاومت معادل
…=I=i1=i2 …+V=v1+v2  …+R=r1+r2 سری

[/su_table]

 

اگر مقاومت ها را طوری ببندیم که ابتدا و انتهای همه ی انها به یکدیگر متصل باشند اتصال انها موازی است.

 

مقاومت معادل از جمع معکوس مقاومت ها بدست می اید: …+R=1/r1+1/r2

[su_table responsive=”yes”]]

جریان

ولتاژ

مقاومت معادل

…=I=i1+i2

…=V=v1=v2

…+R=1/r1+1/r2

موازی

[/su_table]

 

مثال: دو مقاومت موازی 15 و 20 اهمی داریم ظرفیت معادل انها را بدست اورید؟

[icon name=”star-half” class=”” unprefixed_class=””] (به فرمول دقت شود)

R = R1 x R2 / R1+ R2

20 / 15 + 20 = 300 / 35 = 8.5 × 15 = R

مثال:

گاهی اوقات مقاومت ها هم سری و هم موازی بسته می شوند در این حالت مقاومت سری ها را با هم و مقاومت موازی ها را با هم معادل می کنیم

سری و موازی در انواع مقاومت و محاسبات آن

در شکل بالا از سمت راست حساب می کنیم دو مقاومت 4 اهمی موازی شدند مقاومت معادل انها از رابطه زیر بدست می اید

1/R = 1/ra + 1/r5     => 1/R = 1/4 + 1/4     => R = 2

حالا این مقاومت با مقاومت 10 اهمی سری میشود

R = r4 + ra,5     => R = 10 + 2     => R = 12

مقاومت R2 و R3با هم سری هستند و با هم جمع می شوند

R = r2 + r3     => R = 4 + 8     => R = 12

و با ان 12 اهم بدست امده جمع می شود و مقاومت معادل انها 6 می شود

1/R=1/r+1/r     =>R=6

این 6 اهم با مقاومت 4 اهمی R1 سری می شود

پس مقاومت کل 6+4=10 اهم میشود

سری و موازی 2 در انواع مقاومت و محاسبات آن

مدار تقسیم کننده ولتاژ در سری ها و موازی ها

ولتاژ از رابطه ی زیر به دست می اید:

V = r1xv / r1+r2

اگر مقاومت را در مدار زیاد کنیم جریان کاهش می یابد و اگر مقاومت را کاهش دهیم جریان افزایش می یابد

R1/R2=I2/I1

تا اینجای مطلب شما رو با همه ی اطلاعات مورد نیاز در مقاومت ، نحوه کد خوانی و کاربردهای آن اشنا کردیم ، امیدوارم ازش بیشترین استفاده رو ببرید. نظراتتون رو حتما برامون بفرستید.

[wp_ulike]
تصویر شاخص ویدیو رباتیک برای مقابله با ویروس کرونا

رباتیک برای مقابله با ویروس کرونا

سلام امروز با یه ویدیو جذاب دیگه در ربات افزار TV در خدمت شما عزیزان هستیم. تو ویدیو امروز ما قصد داریم که درباره ی موضوع  رباتیک برای مقابله با ویروس☠️کرونا که این روزها یک معضل جهانی به حساب میاد، صحبت کنیم تا علاوه بر افزایش معلومات شما، چند دقیقه از این اوقات سخت محدودیت کرونایی رو برای شما جذاب کنیم.

 

شرکت علی بابا، با بهره گیری از برخی برنامه‌ها مانند Alipay و Taobao که هر دو  متعلق به همین شرکت اند، یک سرویس آنلاین برای ایجاد ارتباط بین پزشکان و بیماران برای دریافت مشاوره آنلاین راه اندازی کرد. استفاده از این سرویس که ابتدا تنها در استان هوبی راه اندازی شد( این استان: از نظر افراد زیادی اولین جایی است که ویروس کرونا از آن شروع شد) بعدها در  پکن نیز افزایش یافت.

 

ربات جراح در رباتیک برای مقابله با ویروس کرونا

 

اما با ادامه یافتن ویروس کرونا این شرکت به همین موضوع اکتفا نکرد و سعی کرد با ارائه خدمات تحویل دارو، به افرادی که برای درمان بیماری‌های مزمن نیاز به دارو  دارند‌، کمک نماید. با این کار حتی با وجود بیمارستان های مملو از بیماران کرونایی🧟🧟‍♀️، بباز هم بیماران مبتلا به سایر بیماری‌های مزمن که اغلب درمان فوری نیاز دارند‌، می توانستند به راحتی دارو هایشان را دریافت کنند.

علاوه بر اینها علی بابا الگوریتم هوش مصنوعی جدیدی را نیز برای تحلیل اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری (CT) تهیه کرده است و ادعا می کند که می تواند با استفاده از آن  “تفاوت تصاویر بین پنومونی با تظاهر بالای درگیری به ویروس‌ کرونا، با شک پایین درگیری به کورونا ویروس و پنومونی با علت‌های غیر از کرونا ویروس را با میزان دقت 96٪ طی 20 ثانیه شناسایی کند‌!

 

علی بابا گفت: این الگوریتم در 26 در 16 استان و شهرداری استفاده شده است. و این فناوری “طی هفته‌های آینده” در بیش از 100 بیمارستان در چین برای معالجه مبتلایان به ویروس کرونا ارائه خواهد شد. واحد ابر علی بابا بسترهای نرم افزاری خود را در اختیار موسسات تحقیقاتی جهانی قرار داد تا به آنها در تسریع تلاشهای خود در یافتن توالی ژن مربوط به کرونا ویروس کمک کند. این بستر همچنین می تواند به دانشمندان کمک کند سریعتر واکسن بسازند.

 

قابلیت های علم رباتیک برای مقابله با ویروس کرونا عبارتند از :

تشخیص ریه های درگیر بیماری ذات الریه آلوده که مستعد کرونا اند

تشخیص ویروس کرونا

 

ربات دستیار جراح در رباتیک برای مقابله با ویروس کرونا

 

البته به جز علی بابا بایدو” که بزرگترین موتور جستجوی چین است هم یک بستر مشاوره آنلاین با پزشک را اجرا کرده که هزینه پرس و جو در آن نیز رایگان است. به گفته سخنگویان بایدو، این پلتفرم تاکنون بیش از 15 میلیون سؤال کاربران را با کمک 100000 👩‍⚕️ پاسخ داده است.

بایدو علاوه بر پلتفرم بالا یک الگوریتم به نام  “LinerFold”  به آژانس‌های آزمایش ژن‌، مراکز کنترل بیماری همه گیر و مؤسسات تحقیقاتی در سطح جهان بصورت رایگان ارائه کرده است.  در نتیجه دانشمندان🧑‍🔬 می توانند با کمک این الگوریتم ساختار ژنتیکی تشکیل دهنده کرونا را درک نمایند. نتایج بدست آمده از این راه کمک بزرگی برای ساخت واکسن به حساب می آید.

 

سخن آخر :

در حال حاضر با توجه به وضعیت ویژه بیماری همه گیر کرونا، میزان تقاضا برای خدمات و اطلاعات پزشکی آنلاین بسیار افزایش یافته است.شده است. زیرا عموم مردم از اینترنت برای اطلاع از آخرین وضعیت گسترش  کرونا و خدمات پیشرفته مراقبت سلامت، استفاده می کنند. با این حال همانطور که میدانید شرایط کنونی تنها گوشه ای از توانایی ربات ها در کمک به علم پزشکی را به ما نشان داد.

بنابراین ما دانستیم که برای افزایش بهره وری علم پزشکی👨‍⚕️ در آینده‌، باید مراقبت‌های سلامتی خود را به سیستم های مراقبت‌های سلامتی هوشمند بسپاریم! علاوه بر این ما فهمیدیم که یک دیتابیس جامع تا چه حد میتواند به مهار بیماری ها و ایجاد یک پلتفرم خدمات مدیریت سلامت کامل در حوزه توسعه بهداشت عمومی کمک نماید.

 

امیدوارم که لذت برده باشید و در آینده نیز شاهد ساخت ربات های این چنینی در کشورمان باشیم .

تا ایران عزیز ما نیز هم گام با سایر کشور ها قدم های استواری در راه فناوری توسعه ربات های مرتبط با علم پزشکی  بردارد .

برای دیدن ویدیو های جذابی مانند این ویدیو حتما به اینستاگرام ما سر بزنید 😃.

 

[wp_ulike]

راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR

سلام دوستان روزتون بخیر، امروز با یه آموزش جذاب و پرکاربرد دیگه در خدمتتون هستم. در آموزش راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR  قراره که باهم ماژول بلوتوث hc-05 رو با پروتکل usart راه اندازی کنیم. شما می تونید از ماژول بلوتوث hc-05 در هوشمند سازی منازل، سیستم های آلارم، امنیت و مانیتورینگ تجهیزات صنعتی در فواصل نزدیک، پرینترهای بلوتوثی و کلی کابرد دیگه استفاده کنید.

[icon name=”thumb-tack” class=”” unprefixed_class=””] با کمک ماژول hc-05 شما میتونید وسایل رو  از راه دور کنترل کنید ، در نتیجه علاوه بر کاهش هزینه ها، حجم سیم کشی نیز کاهش می یابد.

 

کاربرد های hc-05 در راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR

وسایل مورد نیاز آموزش راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR :

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] ماژول hc-05

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] میکروکنترلرAtmega32

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] یک عدد lcd2*16

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] یک برد برد (bred board )

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] تعدادی سیم برد برد

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] رئوستا(پتاسیومتر)

 

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”orange” icon_fontawesome=”fas fa-store-alt”]اگر دنبال خرید قطعات هستی فقط کافیه به  فروشگاه ربات افزار سر بزنی [/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_column_text]

خب حالا بریم ‍♀️ سراغ آشنایی بیشتر با وسایلی که در راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR کاربرد دارند.

 

[icon name=”bluetooth-b” class=”” unprefixed_class=””] ماژول hc-05

این ماژول قابلیت کار بصورت فرستنده و گیرنده را دارد (hc-05 سری فرد است)، بنابراین میتواند با گوشی کامپیوتر و تبلت و حتی با ماژول مشابه خود ارتباط برقرار کند. نحوه کار با این ماژول ساده بوده و شمامی توانیداز طریق پورت سریال میکرو با آن ارتباط برقرار کنید.

شما می توانید این پروژه را با hc-06 هم راه اندازی کنید، اما برای جلوگیری از بروزخطا، حتما قبل از این کار درباره ی تفاوت های سری زوج و فرد ماژول های بلوتوث HC تحقیق کنید[icon name=”search” class=”” unprefixed_class=””] ).

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] رمز اولیه ماژول ۱ تا ۵ است.
[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] از نقاط قوت این ماژول برد راه انداز آن است که شما میتوانید بدون هیچ مدار جدا گانه آن را راه اندازی کنید.

 

مزایای استفاده از ماژول  hc-05:

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] احتیاجی به لحیم‌کاری SMD نبست و می‌توان مستقیم ماژول را روی برد بورد استفاده کرد.

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] به دلیل وجود رگولاتور داخلی احتیاجی به تأمین تغذیه 3.3 ولت نبود و می‌توان هم‌زمان با دیگر قطعات و میکروکنترلرها مستقیماً به ولتاژ 5 ولت متصل کرد.

 

 

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] حواستون باشه ! موقع اتصال به میکرو پایه های RX و TX به صورت ضربدری به پایه های RX و TXمیکرو متصل می شوند. یعنی:

 • پایه RX ماژول hc-05 به TX میکرو
 • پایه TX ماژول hc-05 به RX میکرو

 

یک عدد lcd2*16 [icon name=”bluetooth-b” class=”” unprefixed_class=””]

lcd 1602 در آموزش راه اندازی lcd کاراکتری با میکروکنترلر AVR

همانطور که در تصویر هم می بینید، این lcd ها دارای 16 پایه هستند و با اتصال به پین های میکرو بوسیله سیم جامپر ،دیتا مورد نظر ما را از میکرو دریافت و نمایش می دهند.

 

[icon name=”bluetooth-b” class=”” unprefixed_class=””] پتاسیومتر :

انواع پتانسیومتر در آموزش راه اندازی lcd کاراکتری با میکروکنترلر AVR

در تصویر بالا انواع پتانسیومتر و رئوستا را می بینید. اما اگه تازه پا به دنیا دنیای الکترونیک گذاشته باشید ممکن براتون سئوال پیش بیاد که پتاسیومتر چیه؟

پتاسیومتر چیست؟

مقاومت متغییر یا پتاسیومتر در واقع از 2 مقاومت متغییر تشکیل شده استو دارای 3پایه است، و پایه وسط آن مقاومت را کم و زیاد می کند. این قطعه وظیفه محدود كردن جريان و ايجاد ولتاژ را دارد وواحد سنجش  این قطعه همانند مقاومت اهم و آن را با علامت Ω نمایش می‌دهند. دراثرکم و زیاد کردن مقاومت در پتاسیومتر، نور lcd هم زیاد وکم میشه.

 

 

برای راحتی کار شما من در ادامه جدولی برای اتصال پایه های  lcd به میکرو قرار دادم. تا مدارتون رو به راحتی و بدون هیچ مشکلی راه اندازی کنید 😉 .

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] یادتون نره که بعد از اتصال پایه های  lcd و ماژول بلوتوث، حتما تغذیه های میکرو ( بر اساس دیتا شیت، پایه 10 به GND و پایه 11 را به VCC ) را هم متصل کنید.

 

[su_table responsive=”yes”]

VSS GND
VDD VCC
VEE پایه وسط رئوستا (این همان پایه ای که مقاومت داخل رئوستا راکم وزیاد میکند)
RS( انتخاب رجیستر) PA.1
RV( انتخاب نوشتن با خواندن ) PA.2
E (فعالسازی) PA.3
D4 PA.4
D5 PA.5
D6 PA.6
D7 PA.7
A VCC
K GND

[/su_table]

مدار پروژه در پروتئوس:

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] اگر شما قصد دارید در پروتئوس این مدار رو ببندید، نیازی به اتصال تغذیه به پایه های GND و VCC  ماژول hc-05 نیست. ومن برای درک بهتر شما در اینا این دو پایه را متصل کردم تا شما بدونید که در واقعیت باید این پایه ها را به ترتیب به – و + متصل کنید.

 

شبیه سازی پروتئوس در راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR

 

نحوه عملکرد راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR :

در این پروژه ما قصد داریم که با استفاده از پروتکل usart متن های دلخواهمون که در واقع شامل یک یا چند کاراکتر هستند. از تلفن همراه به ماژول HC-05 ارسال کنیم. اطلاعات دریافتی توسط میکرو بعد از پردازش بر روی lcd نمایش داده می شوند. می توانید نحوه کارکرد پروژه رو در ویدئو عملکرد آن مشاهده کنید.

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] در بین نرم افزار های موجود، پیشناد من به شما  نرم افزار نشان داده شده در تصویر زیر است.زیرا این نرم افزار عملکرد بهتر و سریعتری دارد.

 

برنامه اندروید در راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR

الان که وسایل استفاده شده در پروژه، اتصالات آنها  وعملکرد پروژه  آشنا شدیم وقتشه که بریم سراغ نوشتن کد های [icon name=”code” class=”” unprefixed_class=””] برنامه…

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور :

#include <mega32.h>

.که شامل توابع این میکرو کنترلر است رابه برنامه فرا میخوانیم  Atmega32  را با این دستور کتابخانه

#include <mega32.h>

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور :

#include <alcd.h>

با این دستور تمام توابع مربوط به lcd را فرا میخوانیم.

 

#include <alcd.h>

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور :

#include <stdio.h>

کتابخانه استاندارد C  (stdio.h) شامل توابعی مانند ()scanf و ()printf  است. از این توابع بیشتر برای تبادل داده های ورودی و خروجی استفاده می شود. اما برای سهولت کارکردن با کاراکتر ها از توابع دیگری هم برای دریافت و نمایش کاراکترها استفاده می شود.

برای مثال ما در این آموزش برای دریافت و نمایش کارکتر هایی که با پروتکل usart دریافت کردیم، از دستورات (,)gets و ()lcd_puts که در ادامه بطور مفصل اون هارو توضیح میدم، استفاده می کنیم.

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور :

lcd_init(16);

این دستور نوع  lcd  ما را مشخص میکند که در اینجا 2*16است

lcd_init(16);

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور:

char str[1];

با این دستور متغییری به نام str تعریف میکنیم برای ذخيره کاراکترهاي دريافتي تعریف می کنیم.

char str[1];

 

 

[wp_ulike]
تصویر شاخص در مسابقات STEAM CUP IRAN 2019

مسابقات STEAM CUP IRAN 2019

دوازدهمین دوره  از مسابقات STEAM CUP IRAN 2019  که یک رقابت جهانی در ضمینه رباتیک و کدنویسی است، با همکاری انجمن رباتیک ایران در روز 4/ مرداد/ 1398 با هدف محک سطح دانش و نو آوری دانش آموزان خلاق ایرانی برگزار شد برگزارشد.   

این مسابقات که در اصل با استاندارد های سازمان جهانی STEAM EDUCATION ASSOCIATION  که در کشور کره جنوبی قرار دارد، برگزار میشود علاوه بر ایران هر ساله، در کشورهای مختلف نظیر روسیه، ترکیه، مالزی، آمریکا و کره‌جنوبی نیز برگزار میشود. جالب است بدانید که استاندارد های برگزاری این مسابقات در تمام این کشورها یکسان است.

همین امر نیز سبب شده است که دانش اموزان این کشورها بتوانند در یک شرایط عادلانه و استاندارد، سطح علمی خود را با هم سالان خود در سایر کشور ها بسنجند.

 

حامی برگزاری مسابقات STEAM CUP IRAN 2019 در ایران :

این مسابقات  با همت شرکت پیشربات که حامی اصلی برگزاری آن در ایران است برگزار شد و این امکان را در اختیار دانش آموزان با استعداد و جویای علم در ضمینه ی رباتیک و برنامه نویسی قرار داد که بدون خروج از کشو و صرف هزینه های گزاف، در این مسابقات شرکت کنند.

اگر کمی به اخبار مسابقات رباتیک و برنامه نویسی آشنا باشید، میدانید که این تنها دوره ای نبود که توسط شرکت پیشروبات برگزار شد، زیرا 11 دوره قبلی مسابقات STEAM CUP IRAN 2019 نیز توسط همین شرکت، با موفقیت در ایران برگزار شده بودند و مرداد ماه  امسال هم میزبانی ده دوازدهمین دوره ی این مسابقات  با عنوان  مسابقات STEAM CUP IRAN 2019 بر عهده شرکت پیشربات و انجمن رباتیک ایران بود.

 

کدنویسی در مسابقات STEAM CUP IRAN 2019

اهداف آموزشی مسابقات STEAM CUP IRAN 2019:

 •  آموزش مفاهیم STEAM مخفف Science, Technology, Engineering, Art & Mathematics
 •  افزایش قدرت تفکر و خلاقیت، تمرکز و روحیه خودباوری و کار گروهی
 • افزایش خلاقیت و مهارت در حل مسئله و رویارویی با مشکلات
 • تقویت حس تحقیق و اکتشاف دنیای پیرامون
 • ایجاد راهی ساده برای تحقق ایده‌ها و ابداعات 💡
 • ایجاد انگیزه بیشتر در ساخت و ساز و آشنایی دانش‌آموزان با محیط مسابقات و به اشتراک گذاشتن ایده‌ها00
 • آشنایی دانش‌آموزان با علم رباتیک و کدنویسی آنها با علوم پایه و فن‌آوری پیشرفته
 • افزایش مهارت های تجربی

 این دوره مسابقات با حضور بیش از ۳۰۰ تیم و حدود ۵۰۰ نفر از دانش‌آموزان در رده سنی ۶ تا ۱۸ سال، از شهرهای تهران، کرج، اهواز، قم، کرمان، زنجان، رفسنجان، شاهرود، تنکابن، بهبهان و ماهشهر و همچنین شهر کابل، هرات از کشور افغانستان در ۱۲ لیگ  در نوبت صبح برگزار شد و تا عصر روز جمعه ادامه داشت.

 

لیگ های  جذاب و هیجان انگیز مسابقات STEAM CUP IRAN 2019

 • لیگ های سازه‌های خلاقانه کیدزلب
 • ربات های فوتبالیست غول آسا
 • جزیره گنج 🧜🏿‍♂️ ، ربات‌های پله نورد، ربات های امدادگر هوشمند
 • اتومبیل‌های بدون راننده هوشمند
 • ربات‌های انباردار 📦
 • چالش کدنویسی با ربات
 • دو لیگ خلاقانه در دو گروه سنی متفاوت
 • لیگ سا زه‌های خلاقانه ROBOTIS
 • لیگ نمایشی ربات‌های انسان‌نما

از جذابیت های بی نظیر این دوره از مسابقات حضور انسان نمای هوشمند Perepp ،که در تصویر بالا آن رامشاهده می کنید، به عنوان دستیار مجری در افتتاحیه بود که توسط متخصصان پیشروبات بومی سازی شده بود و  به زبان فارسی صحبت می‌کرد.

همچنین معرفی ربات آموزش کدنویسی Pbot، به عنوان یک محصول ایرانی برای کودکان و نوجوانان نیز در این مراسم انجام شد. این ربات و تمامی آموزش‌های آن توسط متخصصان ایرانی، طراحی و تولید شده است.

 

کمی بیشتر Pepper را بشناسیم…

 این ربات اجتماعی یکی از برترین ربات‌های نمای جهان است. Perepp یه ربات هوشمند تعاملی ۱۲۰ سانتی متری، که  قادر به درک احساسات انسان ها بوده و توانایی شناخت حالات صورت انسان را داشته و می تواند در مقابل احساسات انسانی واکنش مناسبی از خود نشان دهد. مثلا وقتی شما می خندید با شما همراهی کرده و می‌خندد و یا وقتی ناراحت هستید با شما همدردی می‌کند.

همچنین Pepper  بعد از برقراری ارتباط با انسان می‌تواند شخصیت هر فرد را شناسایی کند و مطابق با حالات شخصی آن  فرد با وی ارتباط برقرار کند. این ربات توانایی ارتباط از طریق صفحه لمسی را نیز دارا بوده و می‌تواند راهنمای خوبی در مراکز خرید، بانک ها و هتل ها باشد. علاوه بر اینها  این ربات جذاب می‌تواند در نمایش ها نیز ایفای نقش کند!

ربات Pepper در مسابقات STEAM CUP IRAN 2019

 

اینم از مسابقات STEAM CUP IRAN 2019 ، یادتون نره حتما مارو دنبال کنید!

تا ما شمارو در جریان اخبار مهم دنیای مسابقات رباتیک قرار بگیرید ✌

حتمابه اینستاگرام ما سربزنید تا با دیدن ویدیوهای جذاب مابا تازه های تکنولوژی بیشتر آشنا شید😊

 

 

[wp_ulike]