راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR

سلام دوستان روزتون بخیر، امروز با یه آموزش جذاب و پرکاربرد دیگه در خدمتتون هستم. در آموزش راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR  قراره که باهم ماژول بلوتوث hc-05 رو با پروتکل usart راه اندازی کنیم. شما می تونید از ماژول بلوتوث hc-05 در هوشمند سازی منازل، سیستم های آلارم، امنیت و مانیتورینگ تجهیزات صنعتی در فواصل نزدیک، پرینترهای بلوتوثی و کلی کابرد دیگه استفاده کنید.

[icon name=”thumb-tack” class=”” unprefixed_class=””] با کمک ماژول hc-05 شما میتونید وسایل رو  از راه دور کنترل کنید ، در نتیجه علاوه بر کاهش هزینه ها، حجم سیم کشی نیز کاهش می یابد.

 

کاربرد های hc-05 در راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR

وسایل مورد نیاز آموزش راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR :

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] ماژول hc-05

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] میکروکنترلرAtmega32

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] یک عدد lcd2*16

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] یک برد برد (bred board )

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] تعدادی سیم برد برد

[icon name=”bluetooth” class=”” unprefixed_class=””] رئوستا(پتاسیومتر)

 

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”orange” icon_fontawesome=”fas fa-store-alt”]اگر دنبال خرید قطعات هستی فقط کافیه به  فروشگاه ربات افزار سر بزنی [/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_column_text]

خب حالا بریم ‍♀️ سراغ آشنایی بیشتر با وسایلی که در راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR کاربرد دارند.

 

[icon name=”bluetooth-b” class=”” unprefixed_class=””] ماژول hc-05

این ماژول قابلیت کار بصورت فرستنده و گیرنده را دارد (hc-05 سری فرد است)، بنابراین میتواند با گوشی کامپیوتر و تبلت و حتی با ماژول مشابه خود ارتباط برقرار کند. نحوه کار با این ماژول ساده بوده و شمامی توانیداز طریق پورت سریال میکرو با آن ارتباط برقرار کنید.

شما می توانید این پروژه را با hc-06 هم راه اندازی کنید، اما برای جلوگیری از بروزخطا، حتما قبل از این کار درباره ی تفاوت های سری زوج و فرد ماژول های بلوتوث HC تحقیق کنید[icon name=”search” class=”” unprefixed_class=””] ).

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] رمز اولیه ماژول ۱ تا ۵ است.
[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] از نقاط قوت این ماژول برد راه انداز آن است که شما میتوانید بدون هیچ مدار جدا گانه آن را راه اندازی کنید.

 

مزایای استفاده از ماژول  hc-05:

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] احتیاجی به لحیم‌کاری SMD نبست و می‌توان مستقیم ماژول را روی برد بورد استفاده کرد.

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] به دلیل وجود رگولاتور داخلی احتیاجی به تأمین تغذیه 3.3 ولت نبود و می‌توان هم‌زمان با دیگر قطعات و میکروکنترلرها مستقیماً به ولتاژ 5 ولت متصل کرد.

 

 

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] حواستون باشه ! موقع اتصال به میکرو پایه های RX و TX به صورت ضربدری به پایه های RX و TXمیکرو متصل می شوند. یعنی:

  • پایه RX ماژول hc-05 به TX میکرو
  • پایه TX ماژول hc-05 به RX میکرو

 

یک عدد lcd2*16 [icon name=”bluetooth-b” class=”” unprefixed_class=””]

lcd 1602 در آموزش راه اندازی lcd کاراکتری با میکروکنترلر AVR

همانطور که در تصویر هم می بینید، این lcd ها دارای 16 پایه هستند و با اتصال به پین های میکرو بوسیله سیم جامپر ،دیتا مورد نظر ما را از میکرو دریافت و نمایش می دهند.

 

[icon name=”bluetooth-b” class=”” unprefixed_class=””] پتاسیومتر :

انواع پتانسیومتر در آموزش راه اندازی lcd کاراکتری با میکروکنترلر AVR

در تصویر بالا انواع پتانسیومتر و رئوستا را می بینید. اما اگه تازه پا به دنیا دنیای الکترونیک گذاشته باشید ممکن براتون سئوال پیش بیاد که پتاسیومتر چیه؟

پتاسیومتر چیست؟

مقاومت متغییر یا پتاسیومتر در واقع از 2 مقاومت متغییر تشکیل شده استو دارای 3پایه است، و پایه وسط آن مقاومت را کم و زیاد می کند. این قطعه وظیفه محدود كردن جريان و ايجاد ولتاژ را دارد وواحد سنجش  این قطعه همانند مقاومت اهم و آن را با علامت Ω نمایش می‌دهند. دراثرکم و زیاد کردن مقاومت در پتاسیومتر، نور lcd هم زیاد وکم میشه.

 

 

برای راحتی کار شما من در ادامه جدولی برای اتصال پایه های  lcd به میکرو قرار دادم. تا مدارتون رو به راحتی و بدون هیچ مشکلی راه اندازی کنید 😉 .

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] یادتون نره که بعد از اتصال پایه های  lcd و ماژول بلوتوث، حتما تغذیه های میکرو ( بر اساس دیتا شیت، پایه 10 به GND و پایه 11 را به VCC ) را هم متصل کنید.

 

[su_table responsive=”yes”]

VSS GND
VDD VCC
VEE پایه وسط رئوستا (این همان پایه ای که مقاومت داخل رئوستا راکم وزیاد میکند)
RS( انتخاب رجیستر) PA.1
RV( انتخاب نوشتن با خواندن ) PA.2
E (فعالسازی) PA.3
D4 PA.4
D5 PA.5
D6 PA.6
D7 PA.7
A VCC
K GND

[/su_table]

مدار پروژه در پروتئوس:

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] اگر شما قصد دارید در پروتئوس این مدار رو ببندید، نیازی به اتصال تغذیه به پایه های GND و VCC  ماژول hc-05 نیست. ومن برای درک بهتر شما در اینا این دو پایه را متصل کردم تا شما بدونید که در واقعیت باید این پایه ها را به ترتیب به – و + متصل کنید.

 

شبیه سازی پروتئوس در راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR

 

نحوه عملکرد راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR :

در این پروژه ما قصد داریم که با استفاده از پروتکل usart متن های دلخواهمون که در واقع شامل یک یا چند کاراکتر هستند. از تلفن همراه به ماژول HC-05 ارسال کنیم. اطلاعات دریافتی توسط میکرو بعد از پردازش بر روی lcd نمایش داده می شوند. می توانید نحوه کارکرد پروژه رو در ویدئو عملکرد آن مشاهده کنید.

[icon name=”star” class=”” unprefixed_class=””] در بین نرم افزار های موجود، پیشناد من به شما  نرم افزار نشان داده شده در تصویر زیر است.زیرا این نرم افزار عملکرد بهتر و سریعتری دارد.

 

برنامه اندروید در راه اندازی ماژول بلوتوث با AVR

الان که وسایل استفاده شده در پروژه، اتصالات آنها  وعملکرد پروژه  آشنا شدیم وقتشه که بریم سراغ نوشتن کد های [icon name=”code” class=”” unprefixed_class=””] برنامه…

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور :

#include <mega32.h>

.که شامل توابع این میکرو کنترلر است رابه برنامه فرا میخوانیم  Atmega32  را با این دستور کتابخانه

#include <mega32.h>

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور :

#include <alcd.h>

با این دستور تمام توابع مربوط به lcd را فرا میخوانیم.

 

#include <alcd.h>

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور :

#include <stdio.h>

کتابخانه استاندارد C  (stdio.h) شامل توابعی مانند ()scanf و ()printf  است. از این توابع بیشتر برای تبادل داده های ورودی و خروجی استفاده می شود. اما برای سهولت کارکردن با کاراکتر ها از توابع دیگری هم برای دریافت و نمایش کاراکترها استفاده می شود.

برای مثال ما در این آموزش برای دریافت و نمایش کارکتر هایی که با پروتکل usart دریافت کردیم، از دستورات (,)gets و ()lcd_puts که در ادامه بطور مفصل اون هارو توضیح میدم، استفاده می کنیم.

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور :

lcd_init(16);

این دستور نوع  lcd  ما را مشخص میکند که در اینجا 2*16است

lcd_init(16);

 

[icon name=”circle-o” class=”” unprefixed_class=””] دستور:

char str[1];

با این دستور متغییری به نام str تعریف میکنیم برای ذخيره کاراکترهاي دريافتي تعریف می کنیم.

char str[1];

 

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
بد نبود
خیر
هادی رحمتی

درباره هادی رحمتی

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل و شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید:
تعداد علاقه مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده اند: 3,587 نفر
دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.